SIKLIKLA KARŞILAŞILAN BÖCEK TÜRLERİ

Genel olarak evlerimizde, yaşam alanlarımızda hemen hemen aynı haşere türleriyle karşılaşmaktayız. Varlıkları ile bizleri huzursuz eden ve sağlığımızı tehdit eden bu davetsiz misafirler,  hızla üreyerek kısa bir süre içinde yaşam alanımızı işgal etme yeteneğine sahip. Tüm bunlara nazaran düzenleme ilaçlama sayesinde bu davetsiz misafirlerden tam anlamıyla kurtulmak mümkün.

 

HANGİ HAŞERELER EVLERDE YAŞAR, ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 

Sıranın en başında son zamanlarda herkesin dilinde pelesenk olmuş adeta saç baş yoldurtan bir böcek olan Hamam böceği. Bu böcek birçok mikrobu ve virüsü beraberinde taşır. Örneğin; dizanteri, bağırsak iltihabı, tifo gibi. Hatta bu böceklerin dışkıları astıma neden olduğu bilinen bir gerçektir. En fazla mutfak, banyo gibi daha sıcak alanlarda bulunun bu böcekler hızla üreyerek eğer ilaçlama önlemi alınmazsa kısa bir süre içinde tüm evi sarabilecek yeteneğe sahiptir.

İkinci sırada ise Fare gibi kemirgen ve hızla üreyen haşere çeşidi vardır. Bu haşereler de aynı hamam böcekleri gibi hızla üreyebilir. Yaşam alanı için hamam böceğinden daha tehlikeli olan fareler taşıdıkları hastalıklarla sağlık için büyük tehdit oluşturabilir. En kısa sürede ilaçlanmayan apartman, iş yeri gibi alanlara hızla hastalık yayabilirler. Fare deyip geçmemek gerek, zamanında büyük veba salgının yayılmasında en önemli etken oldukları tarihi bir gerçektir.

Üçüncü sırada ise tahtakurusu, pire, güve gibi haşereler yer almaktadır. Bu türler de özellikle pireler taşıdıkları hastalıkları insanlara rahatlıkla bulaştırabilir, sürekli zıplama halinde hareket etikleri için yakalanması daha zor fakat İlaçlama-İstanbul ekibinin profesyonel ilaçlama yöntemi ile yok olmaları daha kolaydır. Güve ve tahtakurusu da en az insan sağlığına zarar verdiği kadar ev eşyalarına zarar vererek ve bunlardan beslenerek daha çabuk üreyebilir.

Bu yazımda evlerde yaşayan haşere türleri ve zararlarına değindim. Periyodik ve profesyonel ilaçlama sayesinde bu türlerden kökten kurtulmak mümkündür. Eğer önlemi hemen almazsak ne kadar hızlı ürediklerini unutmamak gerekir. Bugünü ertelemeyin!Bir Cevap Yazın